>Çetin Bayramoğlu – KENDİLİK BİLİNCİ

>Bilinç, nesnenin görünüşe çıkıp kaybolduğu yerdir.

Nesneyi tanımlamak için,bilinçte oluşan temsilcisinin varlığının tanımlanması gerek ve şarttır.Temsilcisi olmayan nesneyi bilinç tanıyamaz.Ortada olan bir nesneyi hayalini kurma gereksinimimiz olmadığından hayalini kuramayız.Hayalini kurduğumuzda ,nesnenin zihinde ilk temsilcisi oluşur.Çocuk doğduğundan itibaren, iletişime geçtiği tüm nesnelerin zihinde temsilcilerini yaratır.Nesnelerin,zihinde temsilcisi yaratılmış olduğunu kabul ediyoruz.

Kendilik bilincinde ,kendilik kavramı oluşabilmesi için,bu kavramın zihindeki temsilcisinin ve bu temsilcinin öncü temsilcilerinin bulunması gerekir.

İnsan varoluşu,bir bilinçler ortaklığının kurulmasıdır.(Hegel)

İnsan,kendisi olarak bilinçte oluşturduğu temsilcidir.(Kendi bilincinde ve bilinçler ortaklığında)

Nesne gibi,kendilik da bilinçte temsilci oluşturmalıdır.İnsan kendi bilincinde,kendilik temsilcisini oluşturma sürecini ,bu karmaşık süreci yaşamalıdır.Doğduğumuzda kendi içimizde bir varlık durumundayız,kendilik bilinci oluşmamıştır zira bilinç ,kendisini kendi dışında yakalayamamıştır,henüz.

Kendilik kavramı gelişmesi için,bilinç kendini kendi dışında yakalaması şarttır.Bedeli ise yabancılaşmadır.Kendine yabancılaşan bilinç,kendini nesne olarak yakaladığından zihinde temsilcisini yaratabilir.Doğum sonrası içsel deney,dışsal deney ile birlikte zenginleşir.

Soru şu:Eğer Bilincin kendilik kavramını oluşturabilmesi için ,kendi dışında yakaladığı kendiliğin,kendi içinde bir temsilcisini oluşturması gerekiyor ise ,bilinç kendiliğini kendi dışında nerede yakalamaktadır?

Kendine yabancılaşan bilinç,önce annesi için kendi bilincinde temsilci oluşturur ;ardından kendi temsilcisini kendi bilincinde ,annesine oluşturduğu temsilcinin hemen yanına yerleştirir.
Bu yer, annenin tutuşu,davranışı,bakışı ve gözlerindedir.

Yabancılaşma ve dışsallaştırma;bilinci kendi içinden dışarı çıkarmaya başarmış olur.(Aynalama dönemi başlangıcı)Anne “öteki” dir.Annenin zihinsel temsilcisinin varolması ve yokolması süreçlerinde hemen yanıbaşındaki kendiliğinin temsilcisi de varolup-yokolmalıdır.Bu ise çocuğun bilincinde kendiliğinin temsilcisini yaratılmasını teşvik eder.Yokolup-varolan kendi temsilcimiz,nesne olarak kendi bilincimizde oluşmuş olur.

Ayna döneminin ileri dönemlerinde, Ego oluşur.Başka bir yazıda Ego nedir ego oluşumu süreçleri nasıldır? sorularına yanıt aramaya çalışacağım.

Anlaşılması için gereken temel kavramlar:Zihin,Bilinç,nesne,kendilik kavramı,Kendilik bilinci,Ego,Bilinçler ortaklığıyabancılaşma,Aynalama dönemi,Öteki

13.02.2011 İstanbul

Reklamlar

About Çetin Bayramoğlu

Şairim , insanım.
Bu yazı ÇETİN BAYRAMOĞLU içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s