Dr. Doğu Perinçek – ANAYASA NEDİR?

../..

TARİHTE “UZLAŞMA ANAYASASI” YOKTUR
Anayasa, bir devletin temel örgütlenmesini düzenler. Kısaca devleti kuran, devleti örgütleyen hukuktur.

DEVLET STRATEJİSİNİN HUKUKU
Şurası çok önemli:
Bir devlet, stratejik hedefini anayasasıyla belirler. Bu açıdan anayasa, devletin milli siyasetinin ya da temel stratejisinin hukuk diline çevrilmesidir.
Devlet, önüne koyduğu temel programa göre kendisini örgütler. Devlet, organlarının kuruluşunu temel programına göre düzenler. Yurttaşıyla ilişkilerini de stratejik programına göre belirler.

ANAYASALAR DEVRİMLE YA DA KARŞIDEVRİMLE YAPILIR
Örneğin 18. Yüzyılın sonundaki büyük devrim dalgasının ilk anayasa metinleri olan Amerikan ve Fransız anayasaları, demokratik devrim programına göre yapılmıştır. İlk insan hakları bildirileri o anayasalarda yer almıştır. Yasama, yürütme ve yargının demokrasiyi kurma amacıyla örgütlenmesinin ilk örnekleri de o anayasalardır.
Hitler ve Mussolini’nin emperyalist, gerici, ırkçı anayasaları ise, emperyalizm çağının karşı devrim anayasalarına örnektir.
Bunları niçin yazdık?
Anayasaların sınıflar üstü olduğu, ideoloji dışı olduğu, uzlaşmayla yapıldığı ancak cahillerin inanacağı bir hurafedir. Tarihte, devrim ve karşıdevrim anayasaları vardır. Çünkü devletler devrimlerle ve karşıdevrimlerle kurulur ve örgütlenirler.

“TOPLUM SÖZLEŞMESİ” UZLAŞMA DEĞİL İHTİLAL SENEDİDİR
Jean Jaques Rousseau’nun “Toplum Sözleşmesi” faraziyesinin uzlaşma anayasası palavrasının kanıtı olarak kullanılması, zırcahillerin işidir.
Rousseau’nun Toplum Sözleşmesi bir uzlaşma değil, devrim yapan halkın yeni kurulan devletle yaptığı bir sözleşme faraziyesidir. Devlet, toplumun özgürlüklerini çiğnemeye kalkarsa, halkın devleti yıkma hakkını içerir. İhtilalci bir anayasa teorisinin karşıdevrim amacıyla kullanılması ihtilalin yüksek itibarından yararlanmaya yönelik bir düzenbazlıktır.
“Uzlaşma anayasaları” dedikleri anayasaların hepsi emperyalist devletlerin veya işbirlikçilerinin gerici anayasalarıdır. Halk düşmanı olan bu anayasaları yapanlar, elbette toplumun rızasını almaya özel bir önem verirler. Ve bunu yaparken halkı aldatmalarına yardımcı olarak cürüm ortakları ararlar. Bugün yapılan da odur.

TÜRKİYE’NİN DEVRİM VE KARŞIDEVRİM ANAYASALARI
Türkiye’nin anayasa tarihi de, devrim ve karşıdevrim tarihidir.
1876, 1921, 1924, 1960 anayasaları, devrimlerle gelmiştir. Hepsi de zamanlarına göre, toplumumuza hürriyet, istiklal ve çağdaşlık getirmiştir.
Cemal Süreya, 12 Eylül koşullarında yaptığımız Yazı Kurulu toplantılarında, Türkiye’nin anayasa tarihini hepimizin önünde kâğıdın üzerine şöyle yazdı:
Üç anayasa ortasında büyüdüm
Biri akasya
Biri gül
Biri zakkum
1924 ve 1960 devrimlerinin anayasaları akasya ve gül’dür.
1971’de başlayan ve 1980’de asıl vuruşunu gerçekleştiren karşı devrimci darbe sürecinin getirdiği 1982 Anayasası, zakkumdur.

../..

Reklamlar

About Çetin Bayramoğlu

Şairim , insanım.
Bu yazı POLİTİKA içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.