FAZIL SAY – Verdi – La traviata

La traviata (Verdi) operasından bir sahne. Ünlü bir aryasıdır Violetta veremli genç kız yatağında ölümü beklerken bu parçayı söyler.
Buyrun karşılaştırın; Çok güzel yorumları var…

Anna Netrebko (salzburg 2005) bana “veremli hasta” hissini sahne ve oyunculuk olarak pek hissettirmesede, ve ritmleri egzajere etse de, iyi bir yorumudur.(Buz gibi bomboş sahne, kimin rejisidir? Neyin nesidir? Veremli ölmek üzere olan kız yatağında olması gerekmez mi? Bu sahne neyin nesidir?)

Maria Callas; Onun yeri kalbimde ayrı. Her notayı ne kadar büyük bir inanç ile,sevgi ile, yaratıcılık ile söylüyor, mikrofonun yalnızlığı karşısında o ne kadar dolu, o ne kadar zengin, bu dünya onun sesine sahip olduğu için ne kadar şanslı…(Audio)

Anna Moffo; Çok çok güzel bir yorum. Violetta partisinin genç ve güzel bir kadın olması elbet aranan bir özellik.Burada, ısrarlı bir şekilde Verdi’nin her istediğini yapan bir soprano var.Bunu başarmak da çok zor haliyle..

Angela Gheorgiu; Zamanımızın en iyi ve en müzikal sopranolarından biri kanımca. La traviata ve Tosca rollerinde özellikle..Verdi dinlese çok severdi sanırım bu seslendirilişi ve sahneyi…

Kiri te Kanawa; tarihi bir yorum.Audio kayıt. Onun sesi bu sahneye çok yakışmış.O titrekliği katması efsanevi olmuş…

Bizim Leyla Gencer’imiz;Muhteşem bir müzikalite,inanılmaz bi duyarlılık,mütiş bir bilgi,neyi,niye yaptığını bilen…
Ah keşke Gencer’i daha iyi anabilsek, onu anlayan daha çok kişi olabilsek..

Solpranoların dünyasında VİOLETTA rolünün yeri ayrı. uzun uzun Violetta konuşurlar. Sonra uzun bir sessizlik olur. Sonra bazılarının VİOLETTA’yı iyi söylemediğini konuşurlar…Sonra daha daha uzun bir sessizlik olur.Beklenir.. Sonra yine VIOLETTA konuşurlar)))
Bu böyle devam eder…
Okuldaki en önemli imtihan eseridir şancılar için. E haliyle Violetta buhranları yaşanır (Verdi’nin bu Violetta partisi hakikaten çok zor, çok virtüöz, müthiş bir soprano sınavı)
Adın ne deyince yanlışlıkla VIOLETTA diye cevap vereni vardır.)))

Reklamlar

About Çetin Bayramoğlu

Şairim , insanım.
Bu yazı MÜZİK içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.