GÖÇMEN KIZI TÜRKÜSÜ VE HİKAYESİ

Savaşta ailesini kaybetmiş, tek başına yaşam mücadelesi veren bir genç kızın hikayesi.

Kimsesiz kalmanın acısıyla büyük bir boşluğa düşen genç kız, savaşın yüreğinde açtığı yaraları sarabilmek için, bahçesindeki iki kuzucuğu ile avunur dururmuş.
Her sabah uyandığında onlarla dertleşir, sevişir, oynaşır, daha sonra da onları Vardar nehri kıyısına otlatmaya götürürmüş. kuzucukları otlarken Vardar’ın delice akan sularına bakarak, içindeki sıkıntıyı yüksek sesle dile getirirken gözyaşları Vardar’ın sularına karışırmış.
Günler böyle devam ederken, kızın Vardar’a söylediği bu sözleri karşı kıyıdan duyan bir çoban genç kıza aşık olur. Kavalını çıkarıp, çalmaya başlar. Ezgiyi duyan genç kız başını kaldırır ve tepedeki çobanın ona baktığını görür. Utanarak başını öne eğer. Bunun üzerine çoban kavalı bırakarak şöyle seslenir genç kıza…

Sen bir öksüz ben bir garip alayım seni
Alayımda gizli yerde sarayım seni

Çobanın bu güzel duygularına kayıtsız kalamayan genç kız sevgiye sevgiyle cevap vererek, o da türkünün geri kalan kısmını seslendirir.

ben bir göçmen kızı gördüm tuna boyunda
elinde bir deste kuzi hem kucacında

Doğru soyle göçmen kızı anan varmıdır
ne anam var ne babam var kalmışım öksüz….

telgrafın tellerinden haber varmıdır
ne haber var ne mektup var kalmışım öksüz

sen bir öksüz ben bir garip alayım seni ….
alayım da şu kalbimde saklayım seni.
alayım da kollarımda sarayım seni

Reklamlar

About Çetin Bayramoğlu

Şairim , insanım.
Bu yazı KÜLTÜR-GELENEK-GÖRENEK, Türküler ve hikayeleri içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.