REFİKAM TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ

Türkler arasındaki takma ismi refikaydı.Kimse gerçek adını bilmiyordu.Adatepeli bu rum güzeli hem Türkler hemde Rumlar tarafından çok sevilirmiş.Refika güzelliğinin yanı sıra çokta neşeli bir kızmış.Düğünlerde şarkı söyleyip dans edermiş.Yalnızca adatepe de değil
Refikanın güzelliği ve iyilikseverliği çevre köylerde de dillere destanmış.Zeytin zamanı Refikanın çalıştığı tarlalarda köylüler hem zeytin toplar hemde refikanın şarkılarını dinlerlermiş.Düğünlerde mutlaka Refika baş misafir olarak çağrılır.şarkı söylettirilip,dans ettirilirmiş.Çoğu hiristiyan olan adatepe köyünde Türklerle Rumlar barış içinde bir arada yaşamış.Ama 1. dünya şavaşı tüm Anadolu ya olduğu gibi Adatepeye de feleketler getirmiş.İki halk arasında başlıyan soğukluk giderek çatışmaya dönüşmüş.Yaşanan tüm kargaşaya rağmen Refikayı yine de Türkler çok sevmeye devam etmiş.
Savaştan sonra Türk ve Yunan hükümetleri karşılıklı nüfüs değişimine karar verince Refika da mübadeleyle Yunanistana giden Anadolu Rumlarından olmuş,ayrılışı Türkler arasında büyük üzüntüye yol açmış. O gittikten sonra bile adına türkü yakılmış ve her fırsatta,özellikle düğünlerde onun türküsü okunup,onun adına dans edilmiş. Bu gelenek Adatepe köyünde hala devam etmektedir.
Adatepe zeytin yağ müzesi kuran üç ortak bu efsaneyi dinledikten sonra Refikanın izini bulmak için Yunanistanın Sakız adasına yerşetiğini duyup oraya giderler.Efsaneye göre Refika Burada Yapılan güzellik yarışmasında birinci olmuş faka hiçbir izine rastlanılmamış,sadece antika dükkanında bulunan güzel bir kız resmi ilgi çekilinip Adatepeye getirilip yaşlı köylülere gösterilerek Refikanın O resimdeki kız olduğuna karar verilmiş.Bunu üzerine çağlar boyu insanlara güzellik ve sağlık veren saf ve doğal Adatepe zeytinyağlarının etiket resminde Refikayı Ölümsüzleştirilmiştir.
Küçükkuyu(Adatepe köyü)Çanakkale

REFİKAM

Adatepe yolunda aman da refikam
Altın saat kolunda
Ay gibi doğdun karşıma sürmeli gözlü refikam
miralay kızımısın

Dereler aşmak ister aman da refikam
Al yanak yaşmak ister
Benim divane gönlüm sürmeli gözlü refikam
yare kavuşmak ister

Derelerin uzunu aman da refikam
Kıramadım buzunu
Aldım çerkez kızını sürmeli gözlü refikam
Çekemedim nazını

söz-müzik Anonim
yöre-küçükkuyu/Ç.kale

Reklamlar

About Çetin Bayramoğlu

Şairim , insanım.
Bu yazı Türküler ve hikayeleri içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.