FAZIL SAY – Say Plays Say

Say Plays Say, sanatçının dünyanın bir çok farklı coğrafyasında dünya prömiyerlerini gerçekleştirdiği eserlerin yer aldığı bir albüm. Albümün diğer özelliği ise piyanistin yıllar boyunca hazırlıklarını sürdürdüğü ve besteciliğinin ilk ürünü olan eserlerinin de albümde yer alması.

Albüm, Fazıl Say’ın konserlerinde seslendirdiği ‘SES’, ‘Kumru’, ‘Kara Toprak’ (Black Earth), “Nâzım” ve “Sevenlere Dair” eserlerinin yanı sıra, ‘Paganini Jazz’, ‘Alla Turca Jazz’ ve ‘Bodrum’ gibi caz yorumlarını, İsmail Dede Efendi’nin “Yine Bir Gülnihal” adlı eserinin ilham kaynağı olduğu ‘Yeni Bir Gülnihal’, ilk bestesi ‘Nasreddin Hoca’nın Dansları’ ve ‘Fantezi’ parçalarını barındırıyor. ‘Say Plays Say’, bu nedenle sanatçının kariyerindeki en özel albümlerinden biri olarak gösteriliyor. Albümde ayrıca Bayreuth’da Wagner festivalinde dünya prömiyeri gerçekleşen ‘Nietzche und Wagner’ de yer alıyor. Ada Müzik tarafından Türkiye’de dinleyici ile buluşan albümün destekçisi Fazıl Say’ın daha önceki albümlerinde de olduğu gibi ENKA Vakfı.

Ülkemizin ve dünyanın, kariyerinin ilk yıllarında piyanist yönü ile alkışladığı Fazıl Say’ın, son yıllardaki yoğun üretim süreci ile kazandığı besteci kimliği, müzik eleştirmeleri tarafından en iyi besteciler arasında gösteriliyor. Say, besteci ve piyanist kimliğinin buluştuğu bu özel albüm hakkındaki duygularını şu şekilde ifade ediyor;

“Hayatım boyunca verdiğim konserlerde seslendirdiğim, bu CD’de dinleyeceğiniz piyano eserlerim, tam anlamıyla bir “piyanistin piyano müziği”dir. Bu müziklerde yoğun bir şekilde Türkiye ve Anadolu esintisi de duyacaksınız. Gençlik yıllarımda ünlü klasik eserlerin caz çeşitlemelerini yapmayı da çok severdim, onlardan da bir demet ekledik bu çalışmaya. Yıllar içinde kimi zaman “bis parçası” kimi zaman “konulu eser” kimi zaman da “uyarlama” olarak bu parçaları konserlerimde hep çaldım. Bu bestelerimin çoğu, zaten beni tanıyan müzikseverler tarafından bilinir.

Tarkovski’nin çok sevdiğim bir sözü vardır: “Dünya mükemmel olmadığı için sanat vardır,” der. Bir hayatı müzikle anlatmaya çalışmanın bazı naçizane örnekleri işte burada; bilinen ve bilinmeyen bu eserlerimi ilk kez bir albümde toparlayıp derlemeyi düşündüm. Beğeneceğinizi umuyorum.”

Tüm dünyada satışa sunulan ‘Say Plays Say’, müzik marketlerde ve dijital platformlarda yerini aldı.

Detaylı bilgi için:
fazilsay.com
facebook.com/FazilSayOfficial
twitter.com/fazilsaymusic
https://twitter.com/yektakopan
Basın İletişim: info@fazilsay.com

Say Plays Say
1 Ses, op.40b 2012
2 Kumru, op.12/2 2001
3 Kara Toprak (Black Earth), op.8 1997
4 Nâzım, op.12/1 2005
5 Sevenlere Dair, op.12/3 2002
6 Bodrum, op.41b 2012
7 Paganini Jazz, op.5c 1995
8 Alla Turca Jazz, op.5b 1993
9 Yeni Bir Gülnihal, op.5e 1998
Nasreddin Hoca’nın Dansları, op.1 1990
10 I. Devr-i Turan
11 II. Devr-i Hindî
12 III. Bektaşi Raksanı
13 IV. Şarkı Devri Revâni Velvelesi
Fantezi Parçaları, op.2 1993
14 I. Vision
15 II. Eski İstanbul’un Hüznü
16 III. Manhattan’da Bir Derviş
17 IV. Çingene Kızı
Nietzsche und Wagner, op.49 2013
18 I. Nietzsche
19 II. Wagner

fazıl say’ın önsözü

Hayatım boyunca verdiğim konserlerde seslendirdiğim, bu CD’de dinleyeceğiniz piyano eserlerim, tam anlamıyla bir “piyanistin piyano müziği”dir. Bu müziklerde yoğun bir şekilde Türkiye ve Anadolu esintisi de duyacaksınız. Gençlik yıllarımda ünlü klasik eserlerin caz çeşitlemelerini yapmayı da çok severdim, onlardan da bir demet ekledik bu çalışmaya. Yıllar içinde kimi zaman “bis parçası” kimi zaman “konulu eser” kimi zaman da “uyarlama” olarak bu parçaları konserlerimde hep çaldım. Bu bestelerimin çoğu, zaten beni tanıyan müzikseverler tarafından bilinir. Tarkovski’nin çok sevdiğim bir sözü vardır: “Dünya mükemmel olmadığı için sanat vardır.” der. Bir hayatı müzikle anlatmaya çalışmanın bazı naçizane örnekleri işte burada; bilinen ve bilinmeyen bu eserlerimi ilk kez bir albümde toparlayıp derlemeyi düşündüm. Beğeneceğinizi umuyorum.

All photos are property of their respective owners. Japan Tour 2014 photos by Engin Yenidünya. All videos are property of their respective owners. (Serdar Saygı, Mustafa Toygun Özdemir, Eren Yağmuroğlu) – Produced by ACM Production

Reklamlar

About Çetin Bayramoğlu

Şairim , insanım.
Bu yazı MÜZİK içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.