FAZIL SAY -1914

“1914”
İlk seslendirilişi; Brüksel 21 ve 23 Kasım 2014
Belçika Ulusal Orkestrası (National Orchestra of Belgium) Birinci Dünya savaşına katılan tüm ülkelerden birer besteciye eser siparişleri verdi.
Konu; Birinci Dünya Savaşı trajedisini anmak. 4 yıl süren korkunç bir savaş. (1914-1918)
(Rus, Alman, İngiliz, Türk, Avustralyalı vs bestecilerin eserleri sezon içinde çeşitli tarihlerde çalınıyor.)

Bu eserlerden bana ait olanının konusu, beni çok etkileyen bir olaydır;
1914 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nin son sınıf öğrencileri, cepheye gönderilir, hiç biri geri dönmez. Tek bir kişi bile…

O gençlere bir eser ithaf etmek istedim, düşünelim, kimlerdi kim bilir? Her biri nasıl cevherlerdi? Ne kadar yetenekliydiler? Ne kadar yaşam doluydular?… O çocukları düşünelim…
Ama savaş acımasız…
Kendimi onların yerine koydum, müzikle beraber cepheye gittim ve o “en brutal ortamı” görmek ve anlamak istedim, fena, müzik ile, gürültü ve çığlıkları, belki yanı başınızda patlayan bombaları…
O, son nefesini verdi.

Eserimin ismi “1914”. Süresi yaklaşık 10 dakika.

Babam İstanbul Erkek Lisesi mezunudur, dedem Fazıl Say ise, orada uzun yıllar Matematik hocasıydı ve Türkiye’de 1940’lardaki tüm Matematik ders kitaplarını yazmıştı. Yatakhane müdürlüğü yaptığı yıllar da var..

Birinci Dünya Savaşı’na katılan ülkeler anmalara başladılar.
Türkiye’de nedense fazla bir hesaplaşmaya (anmaya ve tartışmalarına) henüz rastlamadık. Halbuki tarihimizi, sınırlarımızı tamamen değiştiren bir savaş idi. Umarım anarız.

NATIONAL ORCHESTRA OF BELGIUM
Andrey Boreyko, conductor
National Orchestra of Belgium
Städtischer Musikverein zu Düsseldorf
Fazıl Say, World Pemiere of “1914”
(commissioned by BNO in the frame of the centenary of World War I, with the support of the Services of the Prime Minister and of the National Lottery)
Since the 1990s the Turkish pianist Fazil Say has made a name for himself as a passionate performer with a wide repertoire, ranging from the baroque to the modern and even jazz. A lesser known fact is that he is also a versatile composer. To commemorate the First World War, the National Orchestra commissioned him to compose a work to reflect the horrors of this most dreadful of wars. Also on the programme for this concert is Ein deutsches Requiem by Johannes Brahms. This monumental composition, an undeniable masterpiece in the repertoire for choir and orchestra, pays consolatory homage to the fallen. For the occassion, the National Orchestra shares the stage with the Städtischer Musikverein zu Düsseldorf, a German choir with an impressive record of performances.

Reklamlar

About Çetin Bayramoğlu

Şairim , insanım.
Bu yazı MÜZİK içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.