TÜRKİYE TÜRKLERİNDE NEVRUZ GELENEĞİ

çiçek9

Türkiye Türkleri arasında bu bayramda çeşitli eğlenceler düzenlenip geleneğimizdeki pek çok uygulama tekrar edilir.

● Bugüne özel pek çok yemek pişirilirken; güreş ve at yarışı müsabakaları yanında cirit, gökböri, sinsin gibi oyunlar oynanır. Bu bakımdan Nevruz, geleneklerimizin sürdürülmesine de aracılık eder.

● Bunun yanında pek çok âdeti içinde barındıran Nevruz Bayramı’nda, ülkemizin değişik yerlerinde pek çok uygulamayla karşılaşırız. Nevruz’da pek çok yerde, bereket simgesi sayılan Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın, evleri ziyaret etmesi için kapı önüne un serpilir.

● Tunceli ve çevresinde, erkekler, Nevruz günü alınlarına kara sürüp su kaynaklarında alınlarını temizlerler. Böylece dileklerinin kabul olacaklarına inanırlar.

● Trabzon ve Giresun yörelerinde suyun uğur ve kısmet getireceğine inanılarak evlere su serpilir. Aynı şekilde pek çok genç kız, evlilik başta olmak üzere, birçok konuda dilek tutup su üzerinden atlarlar.

● Şebinkarahisar’da ise insanlar akarsuda yıkanırlar.

● Nevruz’da, suyun yanında, ateşin de büyülü gücüne inanılır. Özellikle ateş üzerinden atlamak Nevruz’da çok yaygındır. Çünkü güneşin yeryüzündeki temsilcisi sayılan ateşin arındırıcı ve canlandırıcı etkisine inanılır. Ateş üzerinden atlayarak günahlardan, kötülük ve hastalıklardan kurtulacağına inanılır.

● Aynı zamanda temizliğin simgesi olan Nevruz’da evler temizlenir, duvarlar badana edilir. Bu temizlik sırasında eski ne varsa atılır.

● Edirne’de eski hasırlar yakılır ve “Mart içeri pire dışarı” denilerek üzerinden atlanır.

● Arguvan ilçesinde Nevruz “Kış Bitti Bayramı” olarak kutlanır.

● Silifke yöresinde Tahtacı Türkmenlerinde ise “Mart dokuzundan sonra dağlar misafir alır” inancıyla yaylalara çıkılır.

TÜRK HALK BİLİMİ

Reklamlar

About Çetin Bayramoğlu

Şairim , insanım.
Bu yazı KÜLTÜR-GELENEK-GÖRENEK içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.