İŞGAL ALTINDAKİ 152 EGE ADASI HAKKINDA AÇIK MEKTUP

Sayın
Genel Kurmay Başkanı

Sayın

Kuvvet Komutanları

Yunanistan’ın gasp ettiği Osmanlı toprağı 152 ada, adacık, kayalık konusunda diplomatik girişimlerden başlamak suretiyle neden gereken önlemler alınmamakta, sessiz kalınmaktadır? Yunanlıların bu topraklarda devlet işgali yapması, buraları iskâna açması, askerlendirmesi Lozan, Paris ve Helsinski antlaşmalarına da aykırıdır.

Aslında bu ada ve adacıkların ne ekonomik açıdan önemi vardır ne de Türkiye’ye hatırı sayılır derecede toprak kazandırır. Fakat bulundukları yerler bakımından iki ülke arasındaki sorunları etkileyecek durumdadırlar.

Bu sorunlar kara suları, kıta sahanlığı, FIR hattı sorun larıdır !

Yunanlıların Ege denizinde kıta sahanlığını 6 milden, 12 mile çıkarmaları

halinde,
Ege’nin %70’ine sahip olacaklarını uzmanlar belirtmekte ve uyarmaktadırlar.

Deniz Kuvvetlerimizin o bölgede tatbikat yapamayacak gemi dolaştıramayacak olması,

dahası, balıkçılarımızın avlanamayacak olmaları, üzerinde, düşünülmesi ve önlem alınması gereken sorunlardır.

Karalardaki zenginliklerin çok daha fazlasının denizlerde olduğu, bunlar içinde yalnızca petrol, gaz değil, altın, çeşitli değerli elementler, uranyum ,vb.

olduğu bilinmektedir.

Geç kalınmış olan önlemleri almamanın bedeli; kara ve deniz kara sularımızın darlaşacağı, deniz altındaki servetlere ulaşılamayacağı, halkımızın refahı için kullanılamayacağı, deniz kuvvetlerimizin ülkemizi koruyamayacağı olgularıdır. Herhangi bir savaş hâlinde o ada ve adacıkların etrafına döşenecek olan mayınların yaratacağı hayati sorunlar da asla göz ardı edilemeyecek boyutta sorunlardır.

18 Mayıs 2011 tarihinde Eşek adamıza giden emekli albay Ümit Yalım’ın pasaportunun adada Yunan askeri tarafından kontrol edildiği halkımız tarafından artık bilinmektedir.

Ülkemizin dört bir yandan kuşatıldığı süreçte bu sorunları yok saymak, yakın gelecekte bunların altından kalkılamayacak kadar büyümelerine yol açacaktır.

Halkımızı çok büyük ölçüde rahatsız eden bu ve benzeri konularla ilgili olarak aydınlatıcı bilgilerin açıklanmasını ısrarla beklemekteyiz.

Saygılarlarımızla,

TC Vatandaşları

Reklamlar

About Çetin Bayramoğlu

Şairim , insanım.
Bu yazı POLİTİKA içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.