Onur Öymen – Tunceli (Dersim) sorunu

09.02.2016
·
Değerli Dostum Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Başkanı Dursun Atılgan 1 Şubat tarihinde TRT’de yayınlanan Dersimle ilgili bir programa dikkatimi çekti.
Metnini incelediğim programda Dersim Harekatından “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en acımasız katliamı” ifadesine yer verilmekte. Atatürk’ün 1936 yılında Meclis açılış konuşmasında “Bu çıbanı temizleme işi her ne pahasına olursa olsun yapılmalıdır” dediği iddia edildikten sonra benim 10 Kasım 2009 tarihinde Meclis’te yaptığım konuşmaya değinilerek “Aradan geçen 70 yılda katliamcı bakış açısının değişmediği” ileri sürülmektedir.
Atatürk döneminde devlete karşı ayaklananlarla yapılan mücadeleyi katliam olarak nitelendirmek Atatürk’ün aziz hatırasına yapılmış insafsız ve ölçüsüz bir saygısızlık örneğidir.
Atatürk’ün 1936 yılındaki Meclis açılış konuşmasında Tunceli’den hiç söz edilmemektedir. 1937 yılı açılış konuşmasında ise aynen şu ifadelere yer verilmektedir: “Kıvançla görmekteyiz ki, Cumhuriyet rejimi, yurdumuzda huzur ve sükunun en iyi biçimde yerleşmesini sağlamış bulunuyor. Vatandaşlar ve bu yurtta oturanlar, Cumhuriyet kanunlarının eşit şartları altında kendileri için hazırlanan özgür refah ve mutluluk imkanlarından en iyi bir biçimde yararlanmaktadırlar.
Ulusumuzun layık olduğu yüksek uygarlık ve refah düzeyine ulaşmasının engellenmesinin düşünülmesine yer bırakılmadığını ve bırakılmayacağını huzurunuzda söylemekle mutluyum.(“Bravo sesleri, alkışlar)
Tunceli’nde yapılan uygulamaların sonuçları bu gerçeğin belirtileridir.
Modern hükümetçiliğin en belirgin özelliği, halkı gücüne olduğu kadar şefkatine de içtenlikle inandırabilmesidir. Büyük küçük bütün Cumhuriyet memurlarında bu düşünce biçiminin en geniş ölçüde gelişmesine önem vermek, çok yerinde olur.”
Atatürk’ün Meclis’te söylediği sözler bunlar. Yani TRT programındaki ifadelerle ilgisi yok.
Benim Meclis konuşmamda söylediğim sözlerle ilgili olarak ifade edilen “katliamcı bakış açısı tanımlaması” konuşmamın içeriğinin ve özünün çarpıtılarak sunulmasından başka bir şey değildir.
Konuşmamın Dersim’den de söz eden bölümü aynen şöyledir: “Değerli arkadaşlarım, “Analar ağlamasın” diyorlar. Maalesef, bu ülkenin anaları çok ağladı. Çok şehit verdik. Tarihimiz boyunca çok şehit verdik. Çanakkale Savaşı’nda 200 bin şehidimiz var. Hepsinin anası ağladı. Bir kişi çıkıp da “Analar ağlamasın. Biz bu savaştan vazgeçelim.” demedi. Kurtuluş Savaşı’nda analar ağlamadı mı? Kimse çıkıp da “Analar ağlamasın. Biz şu Yunanlılarla anlaşalım.” dedi mi? Şeyh Sait isyanında analar ağlamadı mı? Dersim isyanında analar ağlamadı mı? Kıbrıs’ta analar ağlamadı mı? Bir tek kişi Türkiye’de çıkıp da “Analar ağlamasın diye, bu mücadeleyi durduralım.” dedi mi? Dünyada diyen var mı? Amerika’da bir saat içinde 3 bin kişiyi öldürdü teröristler. Bir Amerikalı devlet adamı çıkıp da “Aman, analar ağlamasın. Şu teröristlerle bir uzlaşalım.” dedi mi?

Konuşmamın tamamının videosu aşağıdaki linktedir:

TRT programında benim o ifadelerimden sonra Türkiye birden bire buz kesti denilmektedir. Buz kesenler Türkiye değil, o konuşmamda eleştirdiğim ve daha sonra skandala dönüştüğü herkesçe kabul edilen Habur açılımının mimarları ve onların destekleyicileri olmuştur.
Meclis’in o toplantısının videosunu izleyenler kimlerin benim konuşmamı alkışladığını görmüşlerdir. Konuşmamadan sonra yanıma gelen bazı AKP milletvekilleri bile sözlerimin altına kendilerinin de imza atabileceklerini söylemişlerdir.
Türkiye’de bugün yaşananlar devlete karşı silah çekenlere hükümetin nasıl karşılık verdiğini göstermektedir. Sadece son birkaç ay içinde verdiğimiz şehit sayısı yüzlerle ölçülmektedir. Bu şehitlerimizin anaları da ağlamakta, ancak hükümet,
“analar ağlamasın” diyerek terörle mücadeleden vazgeçmemektedir.
Tarihi olayları bugünün siyasetine malzeme yapmak devletin televizyonuna yakışmamıştır.

Reklamlar

About Çetin Bayramoğlu

Şairim , insanım.
Bu yazı YAKIN TARİH içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.